Το περιεχόμενο
- Κριτική βίντεο
- Τεχνικές προδιαγραφές
- Εμφάνιση και εξοπλισμός
- Λογισμικό
ασφάλεια
- Κάμερες
- Απόδοση και σημεία αναφοράς
- Συμπεράσματα
Δημοφιλής σειρά smartphone Xiaomi Redmi NoteΈφτασα στην έκδοση 12 φέτος! Σήμερα σας προσκαλούμε να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στα μοντέλα Redmi Note 12 και Redmi Note 12 Pro+. Με την πρώτη ματιά και τα δύο smartphone προσφέρουν ευχάριστα χαρακτηριστικά σε λογική τιμή, αλλά πού κρύβονται οι αποχρώσεις; Θα μάθουμε περαιτέρω στο κείμενο.
Κριτική βίντεο
Τεχνικά χαρακτηριστικά
![]() |
Προδιαγραφές | |
|---|---|---|
| Redmi Note 12 | Redmi Note 12 Pro+ | |
| Δικτύου | 2G, 3G, 4G, 5G | |
| Firmware | MIUI 14 βασισμένο στο Android 12 | MIUI 14 βασισμένο στο Android 13 |
| Οθόνη | 6,7″, 2400 x 1080 pixels, AMOLED DotDisplay, 120 Hz, touch 240 Hz, 1200 nits (peak), DCI-P3 | 6,7″, 2400 x 1080 pixels, Flow AMOLED, 120 Hz, touch 240 Hz, 900 nits (peak), DCI-P3, Corning Gorilla Glass 5 |
| Chipset | Snapdragon 685 (6nm) Adreno 610 |
MediaTek Dimensity 1080 (6nm) GPU: Mali-G68 |
| Ram | 4/6 GB LPDDR4X |
8 GB LPDDR4X |
| ROM | 128 GB UFS 2.2 |
256 GB UFS 2.2 |
| SIM και κάρτα μνήμης | 2× nanoSIM + κάρτα μνήμης (έως 1 TB) | 2× nanoSIM |
| Κάμερα | Κύριο: Samsung JN1, 50 (→12,5) MP, f/1,8, 1/2,76″ Ultra Wide: OV08D, 8MP, f/2.2, FF, 120° Μακροεντολή: 2MP |
Κύριο: Samsung S5KH1, 200 (→12,5) MP, f/1,65, 1/1,4″, OIS Ultra Wide: Samsung S5K4H7, 8MP, f/2.2, FF, 119° Μακροεντολή: 2MP |
| Selfie | 13 MP | OV16A, 16MP |
| Μπαταρία | 5000 mAh | |
| Φόρτιση | 33 W | 120 W |
| Ασύρματες διεπαφές | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4/5 GHz Bluetooth 5.0 GPS, GLONASS, Πυξίδα, GALILEO Εκπομπός υπερύθρων |
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4/5 GHz Bluetooth 5.2 GPS, GLONASS, BDS, GALILEO Εκπομπός υπερύθρων |
| NFC | Υπάρχει | |
| Βιομετρία | Σαρωτής δακτυλικών αποτυπωμάτων στο κουμπί λειτουργίας | |
| Ήχος | Μονο Υποδοχή 3,5 mm |
Stereo, Hi-Res Υποδοχή 3,5 mm |
| Προστασία νερού | IP53 | IP54 |
| Διαστάσεις και βάρος | 165,66 x 75,96 x 7,85 χλστ 183,5 γρ |
162,9 x 76 x 8,98 mm 210,5 γρ |
Εμφάνιση και εξοπλισμός
Το πακέτο εξοπλισμού των συσκευών ευχαριστεί τα συνηθισμέναΟι κινεζικές μάρκες φροντίζουν για την ασφάλεια της συσκευής: και τα δύο κουτιά περιέχουν διαφανή καλύμματα σιλικόνης και οι οθόνες καλύπτονται αρχικά με προστατευτικές μεμβράνες. Η κύρια διαφορά μεταξύ των σετ είναι στους φορτιστές: το παλαιότερο μοντέλο έχει φόρτιση 120 W, ενώ το νεότεροείναι περιεχόμενο33 W.
Όσον αφορά την εργονομία, είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις έναν ξεκάθαρο ηγέτη.Από τη μία πλευρά, το Redmi Note 12 Pro + είχε λοξότμητες γωνίες του καλύμματος της θήκης, γι 'αυτό βρίσκεται καλύτερα στα χέρια. Από την άλλη, το παλαιότερο μοντέλο είναι 30 γραμμάρια πιο βαρύ και λερώνεται πολύ πιο εύκολα. Αν βάλεις καλύμματα, τότε η διαφορά γίνεται αισθητή μόνο στο βάρος.
Όσον αφορά τις διεπαφές και τα χαρακτηριστικά θήκης, θα πρέπει να δώσετε προσοχή στα ακόλουθα σημεία:
- Και τα δύο μοντέλα υποστηρίζουν 2 κάρτες SIM nanoSIM.
- Μόνο το Redmi Note 12 διαθέτει υποδοχή κάρτας μνήμης.
- Το παλαιότερο μοντέλο είναι εξοπλισμένο με στερεοφωνικό ζεύγος.
- Ο ήχος είναι ευχάριστος, αλλά κάνει το καπάκι να δονείται από 50% ένταση και πάνω.
- Το νεότερο μοντέλο είναι ικανοποιημένο με αισθητά λιγότερο ηχητικό μονοφωνικό.
- Στα επάνω άκρα υπάρχουν υποδοχές ήχου 3,5 mm.
- Και τα δύο μοντέλα διαθέτουν πομπό υπερύθρων για τον έλεγχο του εξοπλισμού.
- Οι αισθητήρες δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι ενσωματωμένοι στα κουμπιά λειτουργίας. Λειτουργούν έξυπνα και με ακρίβεια. Τα σχόλια δόνησης από το Redmi Note 12 Pro + είναι πιο κοντά στη ναυαρχίδα.
Εμφανίζει – φωτεινό χαρακτηριστικό αυτής της γενιάς RedmiΣημείωση. Και οι δύο συσκευές χρησιμοποιούν πίνακες AMOLED με ανάλυση 2400 επί 1800 pixel, υποστήριξη για ρυθμό ανανέωσης 120 Hz και χρωματικό χώρο DCI-P3. Υπάρχουν μικρές διαφορές στις προδιαγραφές (DotDisplay vs Flow), αλλά σε μια άμεση σύγκριση μπορείτε να παρατηρήσετε μόνο μια ελαφρώς υψηλότερη μέγιστη φωτεινότητα του Redmi Note 12 Pro+.

Ρυθμίσεις οθόνης
Λογισμικό
Τα smartphone τρέχουν στο ιδιόκτητο κέλυφος MIUIέκδοση 14, ωστόσο υπάρχουν μικρές διαφορές. Το πιο αξιοσημείωτο, κατά τη γνώμη μου – Το παλαιότερο μοντέλο διαθέτει προφίλ απόδοσης στις ρυθμίσεις μπαταρίας, καθώς και ιδιόκτητο πρόγραμμα εκκίνησης παιχνιδιών. Και τα δύο αυτά μπορούν να επηρεάσουν την απόδοση της συσκευής. Η εμφάνιση του κελύφους φαίνεται στα στιγμιότυπα οθόνης παρακάτω.

MIUI 14
Κάμερες
Τα μπλοκ φωτογραφιών των συσκευών έχουν τρεις κάμερες –κύριο, ευρυγώνιο και μακρο πώμα για την ποσότητα. Τα χαρακτηριστικά των πλάτους είναι σχεδόν τα ίδια, η μακροεντολή δεν μετράει, αλλά αξίζει να ρίξετε μια πιο προσεκτική ματιά στις διαφορές στις κύριες κάμερες. Το Redmi Note 12 έχει αισθητήρα Samsung JN1 με ανάλυση 50 megapixel, μέγεθος διαφράγματος f/1,8 και μέγεθος matrix 1/2,76, ενώ το Redmi Note 12 Pro+ διαθέτει Samsung S5KH1 με ανάλυση 200 megapixel, f/ 1,65, 1/ 1,4″ και οπτική σταθεροποίηση (!).
Μια αντιμέτωπη σύγκριση των κύριων καμερών επέστησε την προσοχή στα ακόλουθα σημεία:
- Τελική ανάλυση μετά το binningpixels) και στις δύο περιπτώσεις είναι 12,5 megapixel. Κατά τη λήψη σε τυπικές λειτουργίες, το παλαιότερο μοντέλο έχει ένα πλεονέκτημα στη λεπτομέρεια, αλλά για να μην πω ότι είναι σημαντικό. Η διαφορά είναι πολύ πιο αισθητή στη λειτουργία πλήρους ανάλυσης (παραδείγματα παρακάτω).
- Τα πλάνα στο Redmi Note 12 Pro+ είναι ελαφρώς πιο ζεστά και έχουν ελαφρώς ευρύτερο δυναμικό εύρος.
- Και οι δύο κάμερες δείχνουν ευχάριστα αποτελέσματα σε κατάλληλες συνθήκες λήψης.
- Το Redmi Note 12 δεν τραβάει φωτογραφίες σε “Night” σε μια ευρυγώνια κάμερα.
- Και τα δύο smartphone επιδεικνύουν αξιέπαινα αποτελέσματα, επαρκή για καθημερινές οικιακές λήψεις.

Redmi Note 12: κύρια και ευρυγώνια κάμερες

Redmi Note 12: ζουμ

Redmi Note 12 Pro+: Ζουμ

Redmi Note 12 (τα 3 πρώτα καρέ) & 12 Pro+: τυπικές και νυχτερινές λειτουργίες

Redmi Note 12 & 12 Pro+: μπροστινές κάμερες
Όσον αφορά την εγγραφή βίντεο, οι διαφορές είναι πολύ πιο εμφανείς.Το νεότερο μοντέλο προσφέρει λήψη 1080p@30fps με σπασμωδικά φώτα εσωτερικού χώρου και αισθητή παραμόρφωση από την ηλεκτρονική σταθεροποίηση. Το παλαιότερο μπορεί να τραβάει σε φορμά 1080p@60fps και 4K@30fps με πολύ πιο ευχάριστη και ομαλή εικόνα (δεν είναι για τίποτε που είναι εγκατεστημένο ένα σύστημα οπτικής σταθεροποίησης εδώ). Είναι αλήθεια ότι δεν μπορείτε να κάνετε εναλλαγή μεταξύ των καμερών κατά τη λήψη.
Πρωτότυπες φωτογραφίες και βίντεο
Επιδόσεις και δοκιμές
Τα smartphone έχουν επαρκή απόδοσηγια απόδοση της διεπαφής σε ομαλή συχνότητα 120 Hz, αλλά οι διαφορές στην ισχύ είναι σημαντικές. Το αρχικό chipset είναι αρκετό για απλά casual παιχνίδια και πολλά ανταγωνιστικά έργα σε μέτριες ρυθμίσεις γραφικών και χωρίς αξιώσεις για υψηλούς ρυθμούς καρέ. Ο παλαιότερος δείχνει πολύ πιο σίγουρα αποτελέσματα τόσο σε συνθετικές δοκιμές όσο και στην πράξη. Αν και, ας αποτίσουμε φόρο τιμής στο επίπεδο αφής, υποστηρίζεται μια ευκίνητη απόκριση στα 240 Hz τόσο εκεί όσο και εκεί.
- Redmi Note 12, Tacticool: χαμηλές ρυθμίσεις γραφικών – 38-45 fps, ρυθμίσεις ultra γραφικών – 38-45 fps.
- Redmi Note 12 Pro+, Tacticool: χαμηλές ρυθμίσεις γραφικών – 90-110 fps, ρυθμίσεις ultra γραφικών – 70-90 fps.
- Redmi Note 12, Genshin Impact: ελάχιστες ρυθμίσεις γραφικών – 35-45 fps, ρυθμίσεις ultra γραφικών – περίπου 20 fps.
- Redmi Note 12 Pro+, Genshin Impact: ελάχιστες ρυθμίσεις γραφικών – 29-45 fps, ρυθμίσεις ultra γραφικών – 39-50 fps. Θέρμανση έως 43 βαθμούς.

Δοκιμή στραγγαλισμού CPU*
* Παραγγελία στιγμιότυπου οθόνης:
- Redmi Note 12 Redmi Note 12 Pro+: Τυπική λειτουργία
- Redmi Note 12 Pro+: απόδοση (μπαταρία)
- Redmi Note 12 Pro +: απόδοση (μπαταρία) + εκκίνηση παιχνιδιών
</ I>

3DMark Graphical Stress Test (απέτυχε να εκτελεστεί στο Redmi Note 12)
Οι μεγάλες μπαταρίες 5000 mAh είναι υπεύθυνες για την αυτονομία των συσκευών. Ο ρυθμός εκφόρτισης εξαρτάται από το σενάριο χρήσης, αλλά μπορείτε να εστιάσετε στους ακόλουθους αριθμούς:
- 60 λεπτά YouTube (WiFi, 50% φωτεινότητα): Φόρτιση 8% και στις δύο περιπτώσεις.
- 30 λεπτά Genshin Impact (WiFi, 50% φωτεινότητα, χαμηλές ρυθμίσεις γραφικών):
- Redmi Note 12: 8%
- Redmi Note 12 Pro+: 10%
Η ταχύτητα φόρτισης διαφέρει σχεδόν δύο φορές:
- Redmi Note 12: 5 – 8%, 15 – 27%, 30 – 50%, 45 – 74%, 60 – 96%, 67 λεπτά – 100%.
- Redmi Note 12 Pro+: 5 – 13%, 15 – 56%%, 30 λεπτά – 100%.
Συμπεράσματα
Smartphones Xiaomi Redmi Note 12 και Redmi Note 12Το Pro + άφησε καλή εντύπωση. Και οι δύο συσκευές απολαμβάνουν εξαιρετικές οθόνες, πλούσια πακέτα, γρήγορους φορτιστές, σταθερή αυτονομία, την παρουσία μιας δημοφιλής υποδοχής ήχου 3,5 mm και καλές δυνατότητες φωτογραφίας. Το νεότερο μοντέλο μπορεί να προταθεί για ένα ευρύ φάσμα χρηστών, ενώ το παλαιότερο είναι κατάλληλο για όσους προβάλλουν ελαφρώς υψηλότερες απαιτήσεις για εγγραφή βίντεο και απόδοση.
Νέο Redmi Note
και δώρα στο MTS
© Ντμίτρι Πίβνεφ.
