Kuten käy ilmi, "5G" älypuhelimen nimessä ei tarkoita nyt vain sitä, että se on lisätty vakiomalliin
Keskustella
7,5/10Arvio: FerraRealme 9 5G
Sisällysluettelo
- ulkomuoto
- Näyttö ja kuori
- Suorituskyky ja autonomia
- kamera
- kilpailijat
- Xiaomi POCO M5
- Xiaomi Redmi Note 10 Pro
- yhteensä
Arvostelijana on vaikea säilyttää järkeäkun taas samaan sarjaan kuuluvat älypuhelinvalmistajat tuottavat täysin erilaisia älypuhelimia. Ulkoisesti esimerkiksi uudet Realme-mallit ovat identtisiä, mutta täytön suhteen - täydellinen bacchanalia. Älypuhelimen erottaminen toisesta on yhä vaikeampaa, eivät nimetkään helpota elämää. Mutta yksi asia ilahduttaa - ne eivät ainakaan ole niin muhkeita kuin sama Xiaomi Redmi Note 11 5G NE -laitteella.
ulkomuoto
Realme-älypuhelimien nyt klassinen ulkoasumyös arvostelun sankari peri. Sitä on vaikea erottaa sekä yhdeksännen sukupolven veljistä että muiden linjojen edustajista. Jos sinulla on edessäsi Realme 9 5G ja esimerkiksi Realme GT Neo 2, niin ilman syvällistä mallivalikoiman tuntemusta on suorastaan vaikea määrittää kuka on kuka. Mutta se ei tee suunnittelusta huonompaa. Ei ainutlaatuinen? Joo. Mutta hyvältä näyttää.

Realme 9 5G
Älypuhelimen arvostelu tuli meille valkoisin värein.Vaikka sitä voidaan kutsua valkoiseksi suurella venyydellä. Selkä on saanut auringossa hohtavan pinnoitteen: vaaleanpunaisesta kelta-valkoiseen ja siniseen. Kyllästyneet kaltevuudet uudella tavalla, kyllä. Mutta kaukaa katsottuna melko valkoinen älypuhelin. Pieni helpotus on läsnä - vedä vain kynnet kannen pintaa pitkin.
Takana ei lasia, vain muovia.Ketä kiinnostaa, mutta luulen, että lasista luopuminen on hyödyttänyt älypuhelinta. Ensinnäkin onnistuimme hieman vähentämään älypuhelimen painoa. Toiseksi, selkään putoaminen ei aiheuta halkeamia ja halkeamia, vaan pieniä naarmuja.
Sivukehys, joka kehystää koko älypuhelimen, on myösValmistettu muovista, mutta näyttää täsmälleen metallilta. Jopa teksturointi on tehty arvokkaasti, pinnoitetta on vaikea erottaa kosketuksella anodisoidusta alumiinista.

Realme 9 5G
Edestä tämä on tavallinen edullinen 2022-mallin älypuhelin: siinä on pieniä kehyksiä, joissa on hyväksyttävä leuka, etukamera on piilotettu näytön leikkaukseen. Epätavallinen täällä vain säätimet.
Fyysiset painikkeet ovat paikoillaan, mutta tässäKuinka hankalaa käyttää niitä. Luuletko, että painat virtapainiketta ja puhelin vie sinut sammutus- ja uudelleenkäynnistysvalikkoon? Mutta viikunoita siellä. Päästäksesi virtavalikkoon, sinun on painettava sekä lukituspainiketta että äänenvoimakkuuden lisäyspainiketta. Oletko törmännyt johonkin oudompaan? Minua ei.
Alkuaikoina voit säikähtää pitkään yrittäenlähetä laite käynnistymään uudelleen ja ota matkan varrella kuvakaappaus kaikesta mahdollisesta. Ei onnistu konfiguroida itsellesi käyttäytymistä uudelleen "pakkauksesta", sinun on kestettävä ja kärsittävä. Tai aktivoi pääkäyttäjän oikeudet ja kärsi kainalosauvoilla. Mutta jokin kertoo minulle, ettet varmasti tee tätä.
Näyttö ja kuori
IPS-näytön valitseminen AMOLEDin sijaan tavallisessa Realmessa9, näyttää asennukselta ostajalle. Haluatko tyylikkään ja muodikkaan Always On? Ja viikunat siellä. Näytön alla oleva skanneri? Se ei tule tänne, koska kaikkia tarvittavia täyttöjä on mahdotonta sijoittaa tämän tyyppisen matriisin alle. Onko tällaisessa näytössä mitään etuja? Ehkä vain yksi – se ei yleensä pala loppuun paikoissa, joissa sama pikselisarja toimii jatkuvasti (verho, kellowidget ja niin edelleen).

Sankari ei välttänyt toista surullista kohtaloabudjettiälypuhelin - melko kylmä värilämpötila, joka, vaikkakin Infinixin ja Tecnon kilpailijoita alhaisempi, on silti liian korkea. Tällaisen oudon kalibroinnin tulos on korkea DeltaE-arvo.
Realme 9 5GSuurin kirkkaustaso(max./min.) 580/3 cd/m2kontrasti(enemmän = parempi)1200:1Väriskaala (sRGB)(90-100% on ihanteellinen) 90%DeltaE(vähemmän = parempi)2.2Gamma(ihanteellinen - 2,2)2Värilämpötila(ihanteellinen = 6500K)7700K
7700K ei ole vielä kauhu-kauhu, mutta vähän liikaa
Mutta kaikki on kunnossa kirkkaalla älypuhelimellanäyttö. Yleensä kirkkaus luokkaa 550-560 cd / m2 ei yleensä ole tyypillistä tälle hintaluokalle. Yleensä keskibudjettisegmentistä löytyy vakio 400-420 cd / m2, mutta tässä se on vain eräänlainen anteliaisuusparaati. Vertailun vuoksi, OnePlus 10 Pro tuottaa manuaalisessa tilassa noin 500 cd / m2 ja Samsung Galaxy S22 - 465 cd / m2. Vastakohtaisesti kaikki on myös täydellisessä järjestyksessä. 1200:1 on IPS-matriisien standardi.
Odotetusti liian kylmä värilämpötila vaikutti myös värien toistoon - Realme 9 5G -näytön DeltaE-arvo osoittautui olevan alueella 5,7-6,0. Näimme tietysti ja vähemmän.
Ilmoitettu 120 Hz on paikoillaan, mutta ne toimivat vain käyttöliittymässä ja Realmen alkuperäisissä sovelluksissa. Kaikissa muissa tapauksissa älypuhelin toistaa kuvan tavallisella 60 Hz:llä.

Realme UI3.0 on Realmen älypuhelimien vakiokuori. Kiitos ainakin kastroimattomasta Reelme UI R Editionista, joka löytyi edullisesta Realme Pad Mini -tabletista. Värikäs, kaikilla ehdolliselle MIUI:lle ja kymmenelle muulle kiinalaiselle vastineelle ominaiset käyttöliittymäominaisuudet. Se muuten perustuu Android 12:een.








19
Realme UI 3.0
Todella hyödyllisistä siruista, ja eivyrviglazny-aiheet - RAM-muistin laajentaminen sisäänrakennetun "vuokran" vuoksi. Pelien ja raskaiden ohjelmistojen tarpeisiin mahtuu vain 3 Gt, joka, vaikka se näyttää nykystandardien mukaan vaatimattomalta, on todellisuudessa lähes sama määrä RAM-muistia, joka on saatavana pakkauksesta. Painoimme pari painiketta asetuksissa - saimme älypuhelimen, jossa on 7 Gt RAM-muistia. Mutta onko niillä järkeä älypuhelimen jokapäiväisessä käytössä?
Suorituskyky ja autonomia
Realme 9 5G:n sydän on Qualcomm Snapdragon 695 -siru(koostuu kahdesta tehokkaasta 2,2 GHz:n Cortex-A78-ytimestä ja kuudesta 1,7 GHz:n Cortex-A55-ytimestä), valmistettu 6 nm:n teknisellä prosessilla. Tämä kuulostaa enemmän kuin rohkaisevalta, kun otetaan huomioon, että korkeamman luokan kilpailijoille toimitetaan jonkinlainen MediaTek Helio G96 12 nm:llä. Ja tässä on aika pirteä prosessori, joka löytyy esimerkiksi kalliimmista Xiaomi Redmi Note 11 Pro +:sta ja Poco X4 Pro 5G:stä. Jälkimmäinen virallisessa vähittäiskaupassa maksaa yleensä kaikki 26-27 tuhatta ruplaa ja sitä pidetään melkein pelinä.


13
Käytännössä siru sopii varsin hyvinvaatimattomia pelejä ja raskaita mutta vanhoja hittejä. Adreno 619 mahdollistaa tietysti ehdollisen Genshin Impactin suorittamisen, mutta vain matalilla grafiikka-asetuksilla ja alhaisella kuvanopeudella. Heitä muutama änkytys ja saat lopulta ei niin siistin pelikokemuksen. Voit pelata, voit jopa nousta kunnolliselle tasolle, mutta veren, hien ja kyynelten kautta. Mutta ilman ylikuumenemista ja kuristusta.
yksitoista
Huippuaikoina suorituskyky laskee joskus jyrkästi, mutta palaa välittömästi aikaisempiin arvoihinsa.
Se, että alusta käyttäytyy luottavaisesti allakuorma, sanovat Realme 9 5G:n testaustulokset suorittimen kuristustestissä. Kaavio ei putoa pohjalevyn alapuolelle, ja prosessori voittaa nopeasti takaisin harvinaisen vajoamisen. Jokapäiväisessä käytössä friisejä tuskin huomaa, mutta raskas peli voi helposti tylsistyä, ohittaa kehyksiä ja antaa täydellisiä friisejä. Sama Genshin (olipa se sitten kunnossa) näyttää tältä täällä.
Ei, videosi ei ole viivästynyt. Juuri näin pelit toimivat Realme 9 5G:n testiversiossa
Yleisesti ottaen olisi mielenkiintoista katsoa samaaälypuhelin, mutta AMOLED-näytöllä. Koska tämä Realme ei ole itsenäinen edes ahneellisella IPS-matriisilla. Se voi tarjota koko päivän YouTube/TikTok-sisällön katselua ja taukoja sosiaalisen median syötteen selaamiseen ilman ongelmia, sinun ei tarvitse edes ajatella latausta ennen töistä lähtöä.

Jos kuitenkin joudut lataamaan sen jostaintien päällä voit kyllästyä paikalliseen virtalähteeseen. Kapasiteetin 5000 mAh akulle laturin 18 W teho on kohtuuttoman pieni vuoden 2022 loppuun mennessä. Lähes kaksi tuntia pistorasiassa on liikaa.
kamera
Älä anna älypuhelimen kotelon takana olevien reikien pettää. Kaikki on suunnilleen sama kuin alla olevassa gifissä: moduulia on vain yksi, ja sekin toimisi. Tarkistettu - toimii. Ja tässä sama gif sinulle.

Mikään ei ole totta, kaikki on sallittua

Realme 9 5G
Tärkein ja ainoa ei-väärennetty moduuli,joka vastaanotti Realme 9 5G - Samsung S5KJN1:n, jonka resoluutio on 50 megapikseliä, f / 1,8-aukko ja 0,64 mikronin pikselikoko. Pienet pikselit eivätkä tyylikkäimmät pikselien yhdistämisalgoritmit (yhdistämällä ne niin, että lähdössä ei saa valtavia 50 megapikselin tiedostoja, vaan vaatimattomia 12 megapikseliä "gipegit"), antavat odotetusti keskimääräisen tuloksen. Yötaivasta tulee meluisa, ja kohteiden ympärille ilmestyy tyypillisiä haloja kameraan sisäänrakennetun surkean toimivan HDR:n ansiosta. Onko ongelmaan ratkaisua? On.







kahdeksantoista
Realme 9 5G
Katsoimme kuvia ja halusimme vähän lisää kuviaparas laatu? No, sinun on asennettava kamera Googlesta. Sen avulla kuviin ilmestyy yksityiskohtia, yökuvauksesta prosessina tulee mukavaa ja lopputulos on kiitettävä, ellemme unohda, että meillä on budjettisegmentin yläosan edustaja, jonka hinta ei edes päde. saavuttaa 15 tuhatta ruplaa. Mukavuuden vuoksi alla on galleria samankaltaisista otuksista: ensimmäinen "erä" kuvattiin varastokameralla, toinen - Google-kameralla.




15
Realme 9 5G: varastokamerasovellus




15
Realme 9 5G: Google-kamera
Kuitenkin, ei väliä kuinka laskennallinen valokuvauspelasti keskinkertaisen kameramoduulin, se ei silti voi sallia sen kuvaamaan 2K-videota - kaikki johtuu prosessorin rajoituksista. Vain valtion omistama 1080p maksimitaajuudella (!) 30 fps ja ohjelmistolla kuvanvakainjärjestelmä kuvauksen aikana. Jälkimmäinen toimii hyvin, eliminoi tärkeimmät vaihtelut. Kiitos ainakin siitä.
Realme 9 5G: 1080p, 30 fps
Realme 9 5G: 1080p, 30 fps
Mutta Realme 9 5G oli varustettu etukamerallajopa 16 megapikselin resoluutiolla. Ja ei, se ei ole sarkasmia. Xiaomi Redmi Note 11:n lähin analogi tarjoaa etukameran, jonka resoluutio on vain 5 megapikseliä. TikTok-aikakaudella tämä on perimmäinen ominaisuus, jota et voi väistää. Kyllä, ja hän ampuu yleensä todella hyvin.

12
Realme 9 5G: etukamera
kilpailijat
Realme 9 5GXiaomi POCO M5Xiaomi Redmi Note 10 ProKäyttöjärjestelmäAndroid 12 + Realme UI 3.0Android 12 + MIUI 13Android 12 + MIUI 13näyttöIPS, 120 Hz, 6,6", 1080" 2412 p., 20:9, 400 PPIIPS, 90 Hz, 6,58", 1080" 215; 2408 p., 20:9, 401 PPIAMOLED, 120,67", 6 HDR10, 1080"215;2400 p., 20:9, 395 PPIsuoritinQualcomm Snapdragon 695 5G 6nm 8 ydintä (2 ydintä2,2 GHz Kryo 660 Gold + 6-ytiminen 1,7 GHz Kryo 660 Silver) MediaTek Helio G99 6nm 8-ytiminen (2-ytiminen 2,2 GHz Cortex-A76 + 6-ytiminen 2,0 GHz Cortex-A55Qualcomm Snapdragon 2, 78esnm 2 ytimet 2,3 GHz Kryo 470 Gold + 6 ydintä 1,8 GHz Kryo 470 Silver)grafiikkaAdreno 619Mali-G57 MC2Adreno 618hajasaantimuisti4 GB4 GB6 GBajaa64 GB64 GB 128 GBlinkkiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, GPS, GLONASS, BDS, NFCWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFCWi-Fi 802.11 a/ b/g/n/ac, Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, GPS, GLONASS, BDSkamerayhteenveto:50 MP, f/1,8, 27 mm, 1/2,76", 0,64 µm, PDAFyhteenveto:50 MP, f/1,8, 27 mm, 1/2,76", 0,64 µm, PDAFyhteenveto:108 MP, f/1,9, 26 mm, 1/1,52", 0,7 µm, PDAFMakro:2 MP, f/2.4Makro:2 MP, f/2.4Laajakulma:8 MP, f/2,2, 118˚, 1/4,0", 1,12 µmSyvyysanturi:2 MP, f/2.4Syvyysanturi:2 MP, f/2.4Makro:5 MP, f/2.4, AFSyvyysanturi:2 MP, f/2.4Edessä:16 MP, f/2,1, 26 mm, 1/3,09", 1,0 µmEdessä:5 MP, f/2.2, 1/5.0", 1.12 µmEdessä:16 MP, f/2,1, 26 mm, 1/3,09", 1,0 µmakku5000 mAh, 18 W 5000 mAh, 18 W 5020 mAh, 33 Wmitat164,3×75,6×8,5 mm164×76,1×8,9 mm164×76,5×8,1 mmpaino191 g 201 g 193 ghinta14 tuhatta ruplaa 16 tuhatta ruplaa 17 tuhatta ruplaa
Xiaomi POCO M5

Xiaomi POCO M5
Alkuperäinen keskihintainen Xiaomin älypuhelin.Yksi tärkeimmistä ominaisuuksista ei ole käytännöllisin, mutta mukava muotoilu, jossa on valtava lasipala takana. Lisäksi muovikotelo on siististi kuvioitu ihon alla. Kaikki tämä käsissä ei edes näytä mauttomalta.
Sisällä on Snapdragon 695:n analogi, mutta kiinalainenMediaTek - Helio G99, jossa on kaksi Cortex A76 -ytimistä 2,2 GHz:llä ja kuusi Cortex A55 -ytimistä 2,0 GHz:llä. Älypuhelin ei saanut niin älykästä näyttöä, vain 90 Hz, mutta tällä pitäisi olla myönteinen vaikutus autonomiaan. Sen kamera on sama kuin Realme 9 5G:ssä – surullinen 50 megapikseliä Samsung S5KJN1:n edessä.
Hinta on muuten melkein sama. Harmaan vähittäiskaupassa Xiaomi POCO M5:tä tarjotaan hintaan 15-16 tuhatta ruplaa. Ja tämä on enemmän RAM-muistia (6 Gt vs. 4 Gt).
Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Jos ei haittaa viime vuodenälypuhelimissa, tämä vaihtoehto on ihanteellinen. Xiaomin näyte vuodelta 2021, jolloin kauppojen hyllyillä ei ollut Redmi Note 11:tä, jonka tekniset tiedot olisivat vähäisiä. Chips? He ovat täällä. Esimerkiksi täysi moduuli makrokuvaukseen, jolla voidaan jopa tallentaa hyvää videota.
Kuudensadan sarjan "lohikäärmeen" sijasta käytetään tätätehokkaampi Qualcomm Snapdragon 732G, joka käyttäytyy varmemmin peleissä ylikellotettujen Cortex-A76-ytimien ansiosta 2,3 GHz asti. Ja se ei näytä olevan Cortex A78, vaan sama Genshin Impact 732G:ssä tuottaa 10-15 kuvaa enemmän kuin Snapdragon 695. Vaikka "minimitasolla", mutta silti.
yhteensä
Realme 9 5G on kirjaimellisesti sekoitus kahta muutaedullisia älypuhelimia. Realmen insinöörit onnistuivat yhdistämään Redmi Note 11:n ja Realme 9 Pron. Ensimmäisestä älypuhelimesta arvostelun sankari sai Realmen kollegalta Samsung S5KJN1 -kameran ja vaatimattoman määrän RAM-muistia, Snapdragon 695 5G -prosessorin.

Realme 9 5G
Jättäen sivuun kysymyksen, kumpi heistäKoska kamera on parempi, Realme 9 5G näyttää hyvältä tavalta saada laitteisto pois vanhemmasta laitteesta paljon halvemmalla. RAM-muistin puute kompensoidaan paikallisella "swap"-analogilla. Tässä oleva näyttö, vaikka se ei ole OLED, voi helposti ylpeillä hyvällä maksimikirkkaudella eikä pienimmällä kontrastilla. Molemmilla Realme 9 -linjan edustajilla on korkea päivitysnopeus, mutta niistä on vähän hyötyä - ne on tarkoitettu vain käyttöliittymän piirtämiseen.
Silti ei ole elämää ilman kameraa ja haluanei ollut huonompi kuin Realme 9 Prossa? Voit yrittää tanssia tamburiinilla ja asentaa yhden Googlen monista kameramoduuleista, joka on täysin täynnä kuvankäsittelyalgoritmeja. Tein sen, tulos on kunnollinen, kuvissa on niitä yksityiskohtia, joita et näe osakeohjelmiston näytön takaa.