Negatiivinen kasvu: mitkä uuden sukupolven älypuhelimet ovat huonompia kuin vanhat

Viime vuosina on ollut paljon tapauksia, joissa uudet älypuhelimet ovat huonontuneet verrattuna omiin

edeltäjät.Kyllästyimme muistuttamaan tästä aina, kun ihmiset kysyivät: "Mutta uusi älypuhelin tuli ulos – pitäisikö minun luultavasti hankkia se jo, enkä aiemmin suosittelemaasi?", ja päätimme kerätä esimerkkejä älypuhelimista, jotka ovat huonontuneet uuden sukupolven älypuhelimia viime vuosina yhdeksi "suorituslistaksi". Keskustele

Sisällysluettelo

  • Miksi ihmeessä se on?!
  • Mistä Xiaomi säästää
  • Ja Realme myös siellä?
  • Ei Kiina yksin (no, melkein)
  • On kätevää palata vuoden päästä – kukaan ei muista mikä oli ennen paremmin

Se näyttää olevan vain älypuhelimien tekninenedistys kiihtyy kuin missään muualla - vaikka tietokoneissa useiden vuosien ajan Intel pelasi hölmöä, ja AMD oli kuromassa kiinni, eikä melkein mitään tapahtunut. Vaikka televisioiden 1080p:n aikakausi on 4K:lla korvattu 4K:lla (eikä ole vieläkään täysin muuttunut), matkapuhelimet ovat nopeasti siirtyneet pulleista ruhoista, joissa on pienet akut ja kamera "hätätilanteessa" hirviömäisiä koneita supernopealla internetillä, supernopealla latauksella, hyvällä Bluetoothilla ja jopa optisella zoomilla. Mutta mennään eteenpäin - kehitys ei usein vain pysähtynyt, vaan myös palasi takaisin erittäin suosituissa älypuhelimissa vuosina 2021-2022.

Totta, lippulaivoissa, toisin kuin budjettilaivoissaälypuhelimien valmistajien ei ole tapana säästää rahaa. Nämä ovat yrityksen "kasvot", esimerkki kuluttajien saatavilla olevista teknologioista, eikä huonoin tapa yrittää hyödyntää innovaattorin mainetta pelatessaan pitkää peliä. Ei ole kysymys rahan ansaitsemisesta tällaisilla älypuhelimilla (poikkeus tässä on Apple), koska puolijohteet ovat nykyään kalliita, mobiilikameroiden nykyaikaiset anturit eivät myöskään ole halpoja, ja niiden hinta ei näytä vielä laskevan.

Viime vuonna vain 27% maailmanlaajuisesta myynnistäälypuhelimien osuus laitteista yli 400 dollaria. Kaikki muu on niiden laitteiden markkinoita, joista on joskus niin tylsää lukea arvosteluja. "No, kyllä, uudessa halvassa %smartphone_name%:ssa ilmestyi hieman parempi kamera - viikunoita hänen kanssaan." Ja tässä piilee ongelma. Uutta kameraa ei ole ilmestynyt, kehitys on jäänyt jonnekin tuotantolinjan sivuun, ja halu tehdä rahaa yrityksiltä on tässä ja nyt.

Tältä näyttävät älypuhelimet vuosina 2021-2022. verrattuna vuoden 2020 malleihin

Arvostelijana olin ensisijaisesti loukkaantunutMuutaman viime vuoden aikana olemme seuranneet, kuinka samat näytön alla olevat sormenjälkitunnistimet hävisivät vähitellen keskibudjetin laitteista. Ne eivät tietenkään ole täysin kadonneet, mutta yhä useammin ne löytyvät täysin erilaisesta hintasegmentistä.

Tänään meillä on melkein jokainen ensimmäinenälypuhelin, jonka sivukehyksessä on anturi. Ja olisi kiva jos laitteet halpeneisivät tai "negatiivinen kehitys" loppuisi vain näihin skannereihin, mutta ei. Tilanne ei ole miellyttävä edes ilman viittausta tämän päivän valuuttakursseihin ja yleiseen epävakauteen. Stagnaatio? Hän on eniten.

Miksi ihmeessä se on?!

Syyt ovat erilaisia:

  • Markkinointikonsepti on muuttunut. Esimerkiksi kun ASUS ryntäsi valmistamaan älypuhelimiaAndroidissa ZenFone 5 oli 5-tuumainen puhelin, ZenFone 4 oli 4-tuumainen puhelin ja ZenFone 6 oli, no, ymmärrät idean. Ja sitten taiwanilaiset tekivät maalin näille nimille, minkä jälkeen ZenFone 2, ZenFone 3, Zenfone 4 jne. siitä tuli juuri älypuhelinten ykkössukupolvi.
  • On tarpeen tehdä kalliimpia, mutta verhottuja. Olipa kerran iPhone - yksi kaikelle, kaikelle,Applen ainoa kallis ja paras älypuhelin. Sukupolvet yksinkertaisesti vaihtuivat - iPhone 4, iPhone 4S (eli paranneltu neljäs, vuotta myöhemmin), iPhone 5, iPhone 5S… Ja sitten ne jaettiin ja iPhone 6 valmistettiin samaan hintaan, ja iPhone 6 Plus oli kalliimpi. No, nyt yleisesti mallisto on iPhone 13, 13 Pro, 13 Pro Max, 13 mini, ja jossain sivussa on budjetti iPhone SE 2022… Eikä vain Apple ole syyllinen tähän, kiinalaisilla ja korealaisilla on sama ongelma, mutta siitä lisää alla.

Täällä se on hauskaa, koska kaikki on selkeää ja ymmärrettävää. Ei niin älypuhelimien kanssa. Ja älypuhelimet ovat lievästi sanottuna kalliimpia.

  • Puolijohteiden pula. No, jos haluat, pidä sitä vapaamuurarien salaliitona.Ja monet Venäjällä todella ajattelivat niin, koska kun Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Euroopassa, missä matkapuhelimet kasvavat aktiivisemmin, uudet tuontilähetykset kallistuivat, Venäjällä oli vuoristossa aiemmin vanhaan hintaan ostettuja älypuhelimia. Mutta vuoden 2021 lopussa ja 2022 alussa se alkoi… ei, ei hinnan nousu, vaan yksinkertaisesti uuden sukupolven mallien huononeminen vanhoihin malleihin verrattuna. Kukaan älypuhelinvalmistajien markkinoijista ei tätä julkisesti myönnä, mutta taustalla on syynä komponenttien kallistuminen. Älypuhelimista ei voi tehdä kalliimpia "päässä" - kilpailijat pitävät sinua sillä tosiasialla, että "meidän on halvempaa!", eivätkä työntekijät ymmärrä. Mutta alkaa "leikkaamaan" ominaisuuksia hieman siellä täällä on suloinen sielu. Kuka joutuu tähän kaikkeen paitsi arvioijat (jotka eivät lue kaikki matkapuhelimen ostajat) ja nörtit 4PDA- ja XDA-foorumeilta? Sama asia.

Ja nyt sanoituksista siirrymme todellisiin esimerkkeihin.

Mistä Xiaomi säästää

Redmi-sarja tarjosi koko olemassaolonsaedullisia laitteita hyväksyttävällä täytteellä. Eräänlaisia ​​lähes valtion työntekijöitä, joille se ei ole häpeä. Ja myynti puhuu puolestaan. Kuusi vuotta sitten yhtiö otti yhdellä Redmi Note 3:lla 1,1 % maailmanlaajuisista älypuhelinmarkkinoista.

Tänä aikana Redmi-laitteiden sukupolvien jakautuminentavallinen versio ja Note-sarja eivät ole kadonneet, mutta nykyään konsepti itsessään on muuttunut. Jos aiemmin Note sai rautaa aina korkeammalla tasolla, niin nykypäivän Redmi Note 11 kameralla Redmi 10:stä (vanha älypuhelin! Ja taso alempi kuin Redmi Note 10 oli!) Ei sellaisista voi enää ylpeillä. Miksi uuteen tuotteeseen asennettu kamera on huonompi?

12

Xiaomi Redmi Note 11

Xiaomi Redmi Note 11Xiaomi Redmi Note 10Pääkamera: 50 MP, f/1.8, 26 mm, 1/2.76", 0,64 µm, PDAF-laajakulma: 8 MP, f/2,2, 118˚, 1/4,0" Makro: 2 MP, f/2.4 Syvyysanturi: 2 MP, f/2.4 Pää: 48 MP, f/1.8, 26 mm, 1/2.0", 0.8 µm, PDAF Laajakulma: 8 MP, f/2.2, 118 ˚ , 1/4,0" Makro: 2 MP, f/2.4 Syvyysanturi: 2 MP, f/2.4 Videokuvaus 1080p, 30 fps 4K, 30 fps + 1080p, 30/60 fps

Sony IMX582:n pääanturin sijaan XiaomiPäätin valita Samsungin asentamalla S5KJN1:n, jonka resoluutio on hieman korkeampi (50 megapikseliä 48 megapikselin sijaan), mutta joka menettää paljon valoherkkyyttä pienemmän pikselikoon vuoksi (0,80 mikronia vs. 0,64 mikronia). Tämän seurauksena älypuhelimen kameran laatu on pudonnut "sisäänpääsylipusta keskiluokkaan" mallien analogiseksi, joka ostetaan alakoululaisille tai isovanhemmille "no, sehän käy heille" -kameralla. Päivällä se on vielä kunnossa, mutta sisällä ja yöllä on surkeaa. Lisäksi muut kamerat (selfie jne.) eivät ole parantuneet, niiden parametrit ovat samat, vain antureiden valmistajat ovat vaihtuneet.

Samanlainen tilanne on Poco X4 Pron ja Poco X3 Pron kanssa. Ja tässä pointti ei ole vain siinä, että päivitetyssä mallissa kamerasta on tullut hieman huonompi. Täällä kirjaimellisesti koko älypuhelin huononi näyttöä lukuun ottamatta.

12

Xiaomi Poco X3 Pro

Xiaomi Poco X4 ProXiaomi Poco X3 ProProsessori Qualcomm Snapdragon 695, 6 nm, 2 ydintä 2.2 GHz Kryo 660 Gold + 6 ydintä 1,7 GHz Kryo 660 Silver Qualcomm Snapdragon 860, 7 nm, 1 ydin 2,96 GHz Kryo 485 Gold + 3 ydintä 2,42 GHz Kryo 485 GHz-siru 85 GHz Kulta 1 + 7 8 Core 4 Core 9Osoite nro 640CameraMain: 108 MP, f/1,9, 26 mm, 1/1,52", 0,7 µm, PDAF-laajakulma: 8 MP, f/2,2, 118˚, 1/4,0" Makro: 2 MP, f/2.4 Etukamera: 16 MP, f/2.5, 1/3.06" 1 µm Pää: 48 MP, f/1.8, 26 mm, 1/2.0", PDAF-makro: 2 MP, f/2.4 Syvyysanturi: 2 MP, f/2.4 Etukamera: 20 MP, f/2.2 Videokuvaus 1080p, 30 f/c4K, 30 fps + 1080p, 30/60/120/240 fps + 1080p, 960 fps, gyro-EIS

Jollain tuntemattomalla tavalla käyttöAMOLED-näyttö IPS:n sijaan korvattiin myös tehokkaalla lähes lippulaivaprosessorilla. Ja kamera… no, toisaalta se on nyt sama kuin Xiaomi Redmi Note 11 Pro, monta megapikseliä ja kaikkea muuta. Mutta en kuvannut paremmin - joko julkaisuhetkellä kaikki oli kalibroitu surkeaksi ja sitten he tuovat sen mieleen, tai kiinalaiset, jotka säätelivät kuvauslaatua Xiaomi Redmi Note 10 Prossa (hänellä on sama kamera kuin Poco X4 Pro) kuoli Covidiin ja vei tiedon mukanaan hautaan… yleensä, jotenkin se ei parantunut.

Mutta siitä on tullut kalliimpaa (no, miten?) - Poco X3 Pro maksoi julkaisuhetkellä 24 tuhatta ruplaa 128 Gt:lta ja 27 tuhatta 256 Gt:lta. Ja Poco X4 Pro 5G, myös julkaisuhetkellä - 34 tuhatta ruplaa 128 Gt:lle ja 37 tuhatta 256 Gt:lle! Sitten kiinalaiset kuitenkin tulivat järkiinsä ja pudottivat hinnat "dollariin 67 ruplaan" 31 ja 35 tuhanteen. Mutta Poco X4 Pro 5G, edes tällä hinnalla, ei innosta, kun taas 21-24 tuhannella Aliexpressissä on tehokkaampi, ei vähemmän hyvä kamera ja ei vähemmän kestävä Poco X3 Pro. Niin se menee.

Ja Realme myös siellä?

On outoa odottaa erilaista taktiikkaa sellaiselta brändiltäMatkisin kaikella voimallani lähdössä Redmin alla. Jopa heidän nimensä ovat visuaalisesti samankaltaisia ​​​​toistensa kanssa. Kiinalaisten älypuhelimien rekursiivinen kopioiminen ei johtanut hyvään. Kaikki markkinointitaktiikat, eivät edes ostajan kannalta miellyttävimmät, otettiin käyttöön.

12

Realme 9 Pro

Realme 8 ProRealme 9 ProNäyttöSuper AMOLED, 6,4", 1080 x 2400 pikseliä., 20:9, 411 ppiIPS, 120 Hz, 6,6", 1080 x 2412 pikseliä, 20:9, 400 ppiKameraPää: 108 MP, f/1.9, 26 mm, 1/1.52", PDAF 8 MP, f: /2,3, 119˚, 16 mm, 1/4,0"; Makro: 2 MP, f/2.4 Syvyysanturi: 2 MP, f/2.4 Pää: 64 MP, f/1.8, 26 mm, PDAF Laajakulma: 8 MP, f/2.2, 119˚, 16 mm, 1/4.0 " Makro: 2 MP, f/2.4 Videokuvaus 4K, 30 fps + 1080p, 30/60/120/480 fps + 720p, 960 fps, gyro-EIS1080p, 30 fps

Näyttää siltä, ​​​​että kaiken logiikan mukaan Realme 9 Pron pitäisiolla parempi monella tapaa kuin edellinen Realme 8 Pro. Jo nimi viittaa tähän. Meillä on kuitenkin seuraava. Valmistajien rakastama Snapdragon 695, joka päätyi Realme 9 Prohon, riistää älypuhelimen kameran laitteistosta ja tekee 9 Prosta laitteen, joka ei pysty videokuvauksessa paljoakaan. Full HD nopeudella 30 kuvaa sekunnissa – Tämä on maksimi, vaikka Realme 8 Pro voisi helposti kuvata 4K-laatua samalla taajuudella. AMOLED-näyttö on korvattu halvemmalla IPS:llä, muistikorttipaikka on nyt yhdistetty ja pikalataus on hitaampaa kuin vanhassa mallissa.

Ja missä on nyt analogi Pro-versiosta, joka ei ole tupakoitsija, vaan terve ihminen? Realme-markkinoijat, ajattelematta kahdesti, julkaisivat Realme 9 Pro +:n, joka sopii paremmin päivitetyn linjan tilaan.

12

Realme C11 (2021)

Realme C11 (2021)Realme C11Prosessori Unisoc SC9863A, 28 nm, 4 ydintä 1.6 GHz Cortex-A55 + neliytiminen 1,2 GHz Cortex-A55MediaTek MT6765G Helio G35 12nm neliytiminen 2,3 GHz Cortex-A53 + neliytiminen 1,8 GHz Cortex-A53 GPU20VR83228Po3wer

Realme C11 (2021) osoittautui myös oudoksi, mikäkorvattu Realme C11. Älypuhelimien nimet ja ulkonäkö ovat identtiset, joten saattaa vaikuttaa siltä, ​​että valmistaja on muokannut laitetta ja julkaissut pienen päivityksen, mutta ei.

Laitteiston suhteen käyttäjä on pettynyt,koska Realme löysi Unisocin prosessorit 28 nm:n teknisestä prosessista joistakin varastoista. Vuodelle 2021 tämä on yksinkertaisesti huonoin prosessori kaikista nykyään valmistetuista; pahempaa ei yksinkertaisesti ole luonnossa. Ja alentaminen Helio G35:n jälkeen sen 12 nm:llä, huolimatta kaikista puolijohteiden ongelmista, osoittautui liian havaittavaksi. Eli ymmärrät, että Unisoc SC on parodia Snapdragon 625:stä (keskiluokan prosessori vuodelta 2015), sillä ainoalla erolla, että Snapdragon 625 julkaistiin jo 7 vuotta sitten 14 nm:n prosessitekniikalla ja Unisoc SC vuonna 2015. 2021-2022 vapautuvatko ne 28 nm:ssä? Siksi prosessori lämpenee 7 tuuman lippulaiva-älypuhelimissa kuin uuni, mutta toimii isoäidin puhelimen nopeudella.

Ei Kiina yksin (no, melkein)

Osoittautuu, että huononeminen ei ole tyypillistä vain kiinalaisille valmistajille. Samsung sallii myös itsensä vapauttaa laitteita, joilla on kunnollinen suorituskyvyn menetys.

12

Samsung Galaxy M32 (2021)

Samsung Galaxy M32Samsung Galaxy M31Prosessori Mediatek MT6769V/CU Helio G80, 12nm, 2ytimet 2,0 GHz Cortex-A75 + 6 ydintä 1,8 GHz Cortex-A55Exynos 9611, 10 nm, 4 ydintä 2,3 GHz Cortex-A73 + 4 ydintä 1,7 GHz Cortex-A53 GPU Mali-G53 m07h2 MP3-G52 m07h2 m07h2

Viime vuoden Galaxy M32, jota et uskotuli korvaamaan Galaxy M31:n, prosessori näyttää nykyaikaisemmalta, mutta… Levitysnopeuden ero on noin 1-2 %. Samaan aikaan uusi MediaTek on 12 nm Exynoksen 10 nm sijasta (lue, se lämpenee ja syö enemmän), nopea UFS 2.1 -muisti on huonontunut eMMC 5.1:ksi (tämän takia sovelluksissa kestää kauan) aikaa asentaa ja poistaa, ja älypuhelin hidastuu kuvia otettaessa, koska kuva kirjoitetaan muistiin hitaasti). Ja selkeämmällä f/2.0-optiikalla varustetun 32 megapikselin kameran sijasta Galaxy M31:ssä oli 20 megapikselin kamera (ei ole kyse megapikselistä, vaan…) heikommanlaatuisella f/2.2-optiikalla. Sellaista edistystä!

Ja räikein tapaus on, kun vuonna 2020Samsung on julkaissut Galaxy M51:n. Epic cool älypuhelin osoittautui! Kuvittele vain: sisällä ei ole vitun MediaTek tai Exynos, vaan siisti Snapdragon 730G tänään, 128 Gt muistia täysikokoisella korttipaikalla (kaksi SIM-korttia ja muistikortti sopivat yhteen, eikä yhden asian kustannuksella), iso kirkas AMOLED-näyttö ja pääasia, että akussa on 7000 mAh! Ja kaikki tämä maksoi vain 30-35 tuhatta ruplaa, vaikka et löydä samaa 7000 mAh edes lippulaivoista! Kyllä, ja muut kunnollisten merkkien älypuhelimet yleensä.

Mutta sitten Samsung tajusi, että nämä samat 7000 mAhorjille ei pitäisi olla liian halpaa - voit ansaita ylimääräistä rahaa heistä. Siksi sekä Galaxy M52 että Galaxy M53 tulivat ulos akkukapasiteetilla… 5000 mAh!

Ja mitä luulet sen vuoksi, mitä se kaikki tehtiin?Realme kertoo meille miksi, koska menetelmä on sama - sitten Samsung julkaisi Galaxy M63:n, täsmälleen 7000 mAh, samat! Mutta tietysti se on kalliimpaa - 40 tuhatta ruplaa nykyisellä valuuttakurssilla, eikä virallinen myynti Venäjän federaatiossa ole edes alkanut, vaikka älypuhelin on vuosimallia 2021. Vastaus on yksinkertainen - Samsung julkaisi sen niille markkinoille, joilla se on erityisen tuskallista kiinalaisille (Intia jne.). Ja Venäjällä he ostavat edelleen mitä heillä on, joten älypuhelimia, joilla on erinomaiset ominaisuudet, ei voida vielä julkaista.

On kätevää palata vuoden päästä – kukaan ei muista mikä oli ennen paremmin

Samsungin tavoin Honor otti myös liukkaan rinteensuorituskyvyn heikkeneminen. Jos pari vuotta sitten samalle Honor 30 Prolle saatettiin helposti anteeksi Google-palveluiden puute (ja ilman niitä nautitaan laitteen mahtavasta hinta-laatusuhteesta), niin nykyään näiden samojen palvelujen läsnäolo uudessa älypuhelimessa ei tee sitä paremmaksi. Jopa kahden vuoden takaiseen edeltäjään verrattuna, huh-huh.

12

Honor 50 Pro

Honor 50 ProHonor 30 ProProsessori Qualcomm Snapdragon 778G 5G, 6 nm, 4ytimet 2,4 GHz Kryo 670 + 4 ydintä 1,8 GHz Kryo 670Kirin 990 5G, 7 nm+, 2 ydintä 2,86 GHz Cortex-A76 + 2 ydintä 2,36 GHz Cortex-A76 + 4 ydintä 2,36 GHz Cortex-A76 + 4-ydintä 5GHz Cortex-A71. G76 MP16 Kameran pää: 108 MP, f/1.9, (leveä), 1/1.52", 0.7µm, PDAF Laajakulma: 8 MP, f/2.2, 120˚, 17 mm Makro: 2 MP, f/2.4 Syvyysanturi: 2 MP, f /2.4 Päätarkkuus: 40 MP, f/1.8, 27 mm, 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS Zoom: 8 MP, f/3.4, 125 mm, PDAF, OIS, 5x optinen zoom Laajakulma: 16 MP , f/2.2 , 18 mm Syvyysanturi: 2 MP, f/2.4 Videokuvaus 4K, 30 fps + 1080p, 30/60 fps 4K, 30/60 fps + 1080p, 30/60 fps 1080p, 1920 fps, 1920 fps

Nykyään Honor 50 Pro hävisi monissa"tieteenalat". Merkittävimmät muutokset ovat vaikuttaneet kameraan. Hienon 40 megapikselin optisella stabiloinnilla varustetun päätunnistimen (!) ja viisinkertaisella optisella zoomilla (!!) varustetun periskooppizoommoduulin sijaan saimme outo yhdistelmän tavallista kiinalaista 108 megapikselin keskialueen sensoria (Realmessa). 8 Pro ja Poco X4 Pro 5G /Xiaomi Redmi Note 11 Pro maksavat saman) ilman optista vakautta ja halpaa laajakulmakameraa. Uudessa sukupolvessa valoherkkyys heikkeni myös pienemmistä aukkoarvoista johtuen, mutta itse kameroiden ”pannukakut” älypuhelimen takana kasvoivat huomattavasti. Ja Honor 50 Pro valokuvaa usein, kummallista kyllä, huonommin kuin sama Realme 8 Pro, vaikka kamera näyttää olevan sama.

No, ymmärrät, että Kirin 990 vuonna 2020Oliko todella siisti lippulaivaprosessori, kuten Snapdragon 860 kaikenlaisissa Xiaomissa tai Exynos 9820 Samsung Galaxy S10:ssä? Mutta Snapdragon 778G vuosina 2021-2022 on jo keskitason prosessori, joka on jopa hitaampi kuin vanha Kirin ja… yleensä se ei ole huono, mutta he laittavat sen älypuhelimiin, jotka maksavat 20 tuhatta ruplaa (esimerkiksi Xiaomi 11 Lite 5G NE), kun taas Honor 50 Pro väittää olevansa Honorin lippulaiva.

Kyllä, Honor 50 -sarja on halvempi kuin se maksaaHonor 30, ja AMOLED-näytön hertsien määrä (en välitä, rehellisesti sanottuna) on lisääntynyt, ja nopea lataus on tullut entistä nopeammaksi (mutta se on hienoa). Vain… Voitko kuvitella, että iPhone 13 Pro Max on huonompi kuin iPhone 12 Pro Max? Ja Honorille Google-palveluun palattuaan juuri näin tapahtui.

Älä siis koskaan luota älypuhelimien nimissä oleviin viileämpiin numeroihin, hyvät naiset ja herrat. Lue arvostelut etukäteen (no, ainakin meidän) ja ole valppaana!