Recenzie Tecno Pova 4 și Pova 4 Pro: Ieftin și puternic

Conținutul

  1. Recenzie video
  2. Echipamente și design
  3. software-ul
  4. Aparat foto
  5. Performanță și Benchmark-uri
  6. constatări

Tecno are două game de smartphone-uri de aproximativ 20000 de ruble: Camon și Pova. Camon, așa cum știu deja cititorii noștri, este un „Camera is always ON”, adică telefoane care se bazează pe camere. Ei bine, Pova este un Pouvoir francez distorsionat ‘Power’. Asta înseamnă că în aceste dispozitive nu partea foto este importantă, ci hardware-ul, ecranele și autonomia. Acestea sunt un fel de telefoane de gaming la prețuri accesibile, deși Tecno nu le poziționează ca atare - oficial acestea sunt doar modele echilibrate, fără accent pe cameră. Să vedem cum au ieșit.

Specificații
Tecno Pova 4 Tecno Pova 4 Pro
rețea 2G, 3G, 4G
inserare Android 12 cu HiOS
afișa 6,82″, 1640x720 pixeli, 20,5:9, IPS, 90 Hz 6,66″, 2400×1080 pixeli, 20:9, AMOLED, 90 Hz
chipset-ul MediaTek Helio G99, 6 nm
CPU: 2 x A76 x 2,2 GHz + 6 x A55 x 2 GHz
GPU: Mali-G52MC2
RAM 8 GB
rom 128 GB 256 GB
SIM și card de memorie Tavă triplă (2 x nano-SIM + microSD)
aparat foto de bază: 50 MP, Samsung JN1, 1/2.76″, f/1.6, înregistrare video 1440p@30fps, blitz
Lentila AI: 0,08 MP, 1/17,3″
Selfie gaura din centru, 8 MP, f/2.0, înregistrare video 1440p@30fps, blitz crestătură picătură de apă, 8 MP, f/2.0, înregistrare video 1440p@30fps, blitz
acumulator 6000 mAh
încărcare 18 W 45 wați
Interfețe wireless Wi-Fi
Bluetooth
GPS-
Radio FM
NFC Există
biometrie Scaner de amprente (lateral)
sunet Difuzoare stereo
Mufă pentru căști de 3,5 mm
Protecția apei Nedeclarat
dimensiuni 170,6 x 77,5 x 8,7 mm 164,8 x 77 x 9,2 mm

    Prezentare generală a videoclipului

    Echipamente și design 

    Tecno Pova 4 și Pova 4 Pro vin foartecutii de carton gri frumoase, literalmente strălucitoare. Setul este bogat: cablu USB, documentație, încărcător, ac SIM, folie de protecție și husă din silicon. Încărcătoarele sunt diferite - un bebeluș de 18 W în modelul mai tânăr și o unitate serioasă de 45 W în versiunea Pro. Carcasele sunt foarte simple, dar toate sloturile și laturile necesare sunt acolo, așa că va funcționa pentru prima dată. Aș dori să remarc că totul este ambalat foarte convenabil - poate că acest lucru nu contează pentru tine, dar sunt bombardat în mod regulat de modul în care componentele sunt umplute în cutie. Și totul este grozav aici. Pe de altă parte, nu înțeleg de ce Tecno nu a stăpânit încă lipirea foliilor de protecție din fabrică și obligă utilizatorii să o facă singuri…

    Tecno Pova 4 și Pova 4 Pro au devenit drăguțeun design similar, deși în modelul mai tânăr este mai probabil să fie perceput ca o „versiune beta” a designului firmware-ului. Materialul corpului Pova 4 Pro este mult mai plăcut la atingere (deși există plastic ici și colo), iar zona camerei are un model interesant. Din punct de vedere al ergonomiei, smartphone-urile sunt destul de aproape unele de altele, deși trebuie menționat că Pova 4 este mult mai lungă – așa că nu va fi atât de convenabil pentru proprietarul mâinilor de dimensiuni medii să tragă perdeaua de pe el. și, în general, interacționează cu partea de sus a afișajului. Setul de culori este același - albastru, gri, roșu-portocaliu. După randări, ultimul mi-a mers cel mai mult, dar la test avem smartphone-uri albastre.

    Ambele dispozitive sunt echipate cu difuzoare stereo, sunetcalitatea este foarte apropiata, dar in ambele cazuri difuzorul superior este usor inferior ca volum celui de jos. Nu sunt uitate mufele pentru căști de 3,5 mm și tăvile triple (2 x nano-SIM + microSD). Scanerul de amprentă este amplasat în butonul de pornire și funcționează bine și rapid, dar motoarele de vibrații sunt diferite - Pova 4 Pro este mai puternic și mai mult sau mai puțin capabil să imite răspunsul la vibrații, în timp ce Pova 4 are un simplu buzzer.

    În ciuda tuturor asemănărilor, Tecno Pova 4 și 4 Pro au ecranesunt complet diferiti. Modelul mai tânăr a primit 6,82″ Panou IPS cu o rezoluție de 1640×720 pixeli, și firmware – 6.66×8243; (ha!) și 2400x1080 pixeli. Dacă aveți un calculator în cap, este posibil să fi observat raportul de aspect diferit: 20,5:9 față de 20:9. Dar acestea sunt lucruri minore. Principala diferență este tehnologia de afișare: IPS în Pova 4 și AMOLED în Pova 4 Pro. Într-o comparație directă, mi-a plăcut mai mult matricea „proshki” - este mai strălucitoare, mai contrastată și nu se estompează atunci când este înclinată. Cu toate acestea, este PWM (nu la fel de mult, dar nu ca Camon), așa că dacă ești îngrijorat de ochii tăi, este mai bine să te uiți la Pova 4. Diferența de rezoluție, apropo, este aproape de neobservat: PenTile în AMOLED, ca uzual, neutralizează superioritatea în rezoluție. Dar se observă că Pro are un decupaj în formă de picătură, în timp ce modelul obișnuit are un punct. Ciudat.

    Frecvența ecranului este de 90 Hz.Există trei moduri din care puteți alege: automat, 60Hz, 90Hz. În Auto, multe aplicații rulează la 60 Hz, deși ar putea la 90, așa că vă sfătuiesc să treceți la 90 și să nu vă faceți griji. Atunci marea majoritate a aplicațiilor și a jocurilor vor funcționa la 90 Hz. Atingerea în ambele smartphone-uri are o frecvență de 180 Hz, dar există o nuanță importantă de implementare: pentru Tecno Pova 4 trece la 120 Hz când ecranul trece la 60 Hz, în timp ce pentru Pova 4 Pro funcționează întotdeauna la 180 Hz.

    Software 

    Firmware-ul ambelor smartphone-uri se bazează pe HiOS 12Android 12. O carcasă plăcută și funcțională, aproape fără „gunoi” din cutie. Lucrurile nu stau rău cu stabilitatea - deși de câteva ori am avut unele probleme cu ecranul tactil de natură clar software. În mod curios, software-ul nu este identic pe cele două modele - pictogramele unor aplicații și alte lucruri mărunte sunt diferite. În general, vedeți capturile de ecran, studiați și comparați:


    Tecno Pova 4


    Tecno Pova 4 Pro

    Aparat foto 

    După cum am scris chiar la începutul recenziei, camerele -deloc principalul lucru în Tecno Pova 4 și 4 Pro. Deci sunt destul de simple (și absolut aceleași pentru cele două modele) - un obiectiv principal de 50 de megapixeli bazat pe Samsung JN1 plus o mufă de 0,08 megapixeli (nu știm ce fel de senzor există: fakeserial este indicat în Device Info HW în loc de numele său). Dar Tecno nu economisește niciodată blițuri, așa că chiar și aici sunt cu două diode. Să aruncăm o privire asupra rezultatelor:

    Nu prea rău, dar cu siguranță pe telefonul cu camerănu trage. Cameră tipică de buget. Detaliu bun, reproducere stabilă a culorilor, fără suprasharp, puțin zgomot. Ei bine, adică algoritmii peste JN1 au scos pe cei buni. Pe timp de noapte, desigur, acest lucru nu ajută - dar există un mod de noapte care adaugă contrast și chiar adaugă detalii, făcând fotografii foarte tolerabile, deși nu întotdeauna credibile.

    În ceea ce privește videoclipul, Tecno oferă să aleagă unul dintretrei: fie detalii (1440p), fie netezime (60 fps), fie stabilizare (EIS). Dacă doriți să fotografiați cu handheld, atunci este rezonabil să alegeți stabilizarea - dar nu și noaptea, unde cu siguranță prefer netezimea (frecvența cadrelor mai mare - mai puțină neclaritate). Ei bine, pentru fotografierea cu trepied, este potrivit modul 1440p, unde Tecno oferă în mod tradițional mult mai multe detalii decât orice alt smartphone fără suport 4K. Bine făcut.


    Tecno Pova 4


    Tecno Pova 4 Pro

    8-Мп фронтальная камера на базе сенсора от GalaxyCore годится для видеосвязи, но публиковать сделанные с её помощью селфи я бы не стал. А вот видео пишется недурно – кстати, тоже в 1440p. В ночных условиях камера, конечно, ни на что сама по себе не способна, но ей и не надо. У неё вспышка есть, с помощью которой вы можете отлично себя запечатлеть. И я не про вспышку экраном, а про полноценный диодик в верхней рамке. Я же говорил, что Tecno никогда не экономит на вспышках? 🙂

      Performanță și teste 

      А вот мы и дошли до того момента, который является самым главным для любого игрофона – производительность. Начну, пожалуй, с того, что она тут абсолютно одинаковая. Оба смартфона работают на базе чипсета MediaTek Helio G99 и снабжены 8 ГБ оперативной памяти. Объём ПЗУ различается: 128 ГБ в младшей модели и 256 ГБ в старшей. Helio G99 – это ответка MediaTek на сверхпопулярный чипсет Snapdragon 680. Тоже без 5G и тоже на 6-нм техпроцессе, но сделан на базе Helio G96. И значительно мощнее конкурента!


      Tecno Pova 4


      Tecno Pova 4 Pro

      Как и в случае Snapdragon 680, сочетание не самых мощных ядер и современного техпроцесса даёт впечатляющую устойчивость чипа: Tecno Pova 4 и 4 Pro не греются, не троттлят, не скидывают яркость и не мешают пользователю другими способами под нагрузкой. Возможно, в каких-то условиях что-то из этого и происходит, но мне этого добиться не удалось.

      При этом ругаться на производительность Helio G99 решительно невозможно, это хороший середняковый чипсет. Да, в интерфейсе периодически случаются затупы, но это скорее вопросы к HiOS, которой с последними обновлениями сильно попортили оптимизацию. А вот в играх дела хороши. Genshin Impact плавно идёт на средних настройках в 60-Гц режиме и даже играбельна на высоких, PUBG: New State хорошо выглядит с высоким уровнем графики, а тайтлы попроще типа Into the Dead 2 и Standoff 2 и вовсе идут без малейших проблем. Ну а если мобильные игры для вас – это что-то типа Minimal Escape и That Level Again, то беспокоиться вовсе не о чем; правда, непонятно, зачем вы тогда покупаете игрофон. Лучше посмотрите в сторону менее производительных телефонов с другими фишками.


      Tecno Pova 4


      Tecno Pova 4 Pro

      Нет у этих смартфонов никаких проблем и с автономностью – скажем спасибо аккумуляторам на 6000 мАч, которые установили и в Pova 4, и в Pova 4 Pro. В тестах с максимальной яркостью чуть быстрее разряжается Pova 4 Pro, но лишь потому, что максимальная яркость у него заметно выше – 14% за два часа YouTube и 12% за час в SuperTuxKart у Pova 4 Pro против 13% в видео и 12% в игре у Pova 4. У обоих смартфонов результаты отличные, и в паре с автояркостью они легко могут протянуть 2-3 дня активного использования. Ну или полный день игр, с утра до вечера. Но это мы не советуем.

      И если разряжаются Tecno Pova 4 и Pova 4 Pro одинаково медленно, то скорость зарядки у них совершенно разная, ведь, напомню, младшая модель поддерживает лишь 18 Вт зарядки, а старшая – все 45 Вт. Так что у Pova 4 Pro зарядка реально быстрая: наполовину за 25 минут, до 90% за 48 минут и целиком за 63 минуты. А вот Pova 4 никуда не торопится: наполовину за 55 минут, до 90% за 1 ч 52 минуты и целиком за 2 ч 35 минут. Если быстрая зарядка важна для вас, непременно выбирайте Tecno Pova 4 Pro.

        Concluzii 

        Tecno Pova 4 стоит в ру-рознице всего 14 990 рублей, а за Pova 4 Pro просят 17 990 рублей. Младшая модель за свои деньги является неплохим игрофоном – производительность на уровне, автономка хорошая, экран с герцовкой, стерео. Как «игровой телефон ребёнку» – определённо да. К Pova 4 Pro вопросов побольше, ведь в его ценовой категории есть много отличных вариантов – включая Camon 19 Pro, который не сильно-то уступает по производительности, но «в подарок» предлагает неплохую камеру. Но если для вас в приоритете железо и батарейка, то присмотреться к Pova 4 Pro стоит.

        Узнать цены Tecno Pova 4 / 4 Pro

        © Oleg Lazarev.